Skály v okolí


Zlínské okolí je, pokud jde o rozlohu, na skalní oblasti chudé, nicméně takzvané "moravské pískovce" přinášejí množství velmi zajímavých cest, které se hodí jak pro základní výcvik nováčků, tak zde svou výzvu najdou i dobří a zkušení lezci.
Cesty jsou popsány v průvodcích:

"Moravské pískovcové skály."
autoři: Jiří Houšť a Radovan Velísek 1981

"Cvičné skály na Moravě."
autor: Ferdinand Doležal a kolektiv 1988

"Moravské pískovce."
autoři: Vladimír Skýpala, Pavel Šumšala a Tomáš Žert 1997Lukov

Skály u Lukova jsou dostupné ze Zlína směrem ZOO Lešná. Na křižovatce u domova důchodců v Lukově (autobusová zastávka) se dej vzhůru "hradskou" do kopce. Pokud jsi autem, odstavíš ho na konci asfaltované cesty u skupiny starodávných dubů. Pokračuj po značce na Skály pod hradem. Nedaleko, asi 50 metrů jižně od nich se nalézají dnes již nezajímavé Paulusovy skalky. Mezi Skalami pod hradem a Lukovem se nalézají Králky.Držková

Nevyskoké, vysluněné skály jsou vhodné především pro výcvik nováčků. Dobrou volbou jsou i za jarních a letních přeháněk. Předností skal je, že velmi rychle vysychají. Ze Zlína jeď směr ZOO Lešná, dále do Lukova a z něj přes Kašavu do Držkové (autobusová zastávka).

Skály u Držkové jsou okrajovky na severním svahu nad vesnicí. Jsou vidět z cesty. Auto lze odstavit u požární zbrojnice. Za ní vede pěšina až ke skalám.
Obzvlášť postižení lezci rádi navšťevují skály celoročně.

Zadní skály u Držkové se nalézají dále na sever na hřebenu. Jde o tři věže, které jsou vyšší než Přední skály. Zadní skály jsou málo navštěvovány, jak pro lenošivost lezců, tak i proto, že je okolí zarostlé a skála zůstává po dešti dlouho vlhká.

Pokud jste spáchali nový prvovýstup v popsaných oblastech, které náš klub spravuje, podělte se snámi. K tomu jsou určen odkaz kontakt, který je určen představenstvu klubu.